Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Diagnostyka cukrzycy

Cukrzyca, choć sieje spustoszenie w organizmie, nie daje żadnych bezpośrednich objawów i właśnie dlatego połowa cukrzyków nawet nie wie, że choruje. Czas, jaki mija między zachorowaniem a rozpoczęciem leczenia, wynosi od trzech do dziesięciu lat. Dlatego każdy z nas powinien raz w roku wykonać badania pozwalające wykluczyć obecność tej choroby.

 

W Centrach Medycznych POLMED można wykonać badania w kierunki diagnostyki cukrzycy.

 

Pakiet badań jest specjalnie przygotowany w celu zdiagnozowania ewentualnych defektów produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Oto jakie badania wchodzą w skład pakietu i dlaczego:

 

  1. Glukoza – to podstawowe badanie wykonywane profilaktycznie u każdego człowieka w przypadku podejrzenia cukrzycy. Wskazaniem do badania są także mogą być objawy wskazujące na zwiększony poziom cukru we krwi: osłabienie i ospałość, wzmożone pragnienie, złe samopoczucie, nawracające infekcje, częste oddawanie moczu. Wskazaniem są także objawy świadczące o możliwym obniżeniu stężenia glukozy: silne uczucie głodu, przyspieszenie rytmu serca, osłabienie, niepokój, drżenie, senność i podwójne widzenie.

 

  1. Lipidogram – ocena lipidogramu jest ważna niezależnie od wieku. To badanie, dzięki któremu można ocenić poziom cholesterolu i jego frakcji oraz poziom trójglicerydów we krwi. Pacjenci z cukrzycą są w grupie wysokiego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a w szczególności miażdżycy, dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie, czy organizm dobrze radzi sobie z przyjmowaniem dostarczanych cukrów i tłuszczów.

 

  1. HbA1C hemoglobina glikowana – pomiar hemoglobiny glikowanej pozwala określić średnie stężenie glukozy we krwi przez ostatnie 2–3 miesiące. Pomiar hemoglobiny glikowanej HbA1c powinni wykonywać wszyscy chorzy na cukrzycę. Pozwala ono ocenić, czy podjęte leczenie przynosi pożądane rezultaty.

 

  1. Badanie ogólne moczu – stwierdzenie cukru w moczu wskazywać może na cukrzycę, nieprawidłową pracę nerek, zaburzenia w wydzielaniu insuliny.

 

  1. Mikroalbuminuria – to badanie przesiewowe w kierunku wczesnej oceny uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym.

 

  1. Homocysteina – wysoki poziom homocysteiny – podobnie jak wysoki cholesterol – może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak: miażdżyca, udar mózgu, zawał serca, nadciśnienie.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła cukrzycę mianem epidemii XXI wieku. Często bywa konsekwencją rozwoju gospodarczego oraz urbanizacji, które prowadzą do niepożądanych zmian w stylu życia, takich jak nieracjonalna dieta (szczególnie dodatni bilans energetyczny) czy zmniejszona aktywność fizyczna, a w konsekwencji nadmierna masa ciała, która jest silnym czynnikiem ryzyka cukrzycy. Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce choruje obecnie ponad 3 mln osób, przy czym na przestrzeni najbliższych 15–20 lat liczba ta może się podwoić.

https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/pakiet-badan-diagnostyka-cukrzycy/