Gotowi do wiosennych eskapad?

Każdy z przyjemnością eksploruje lasy, szczególnie wtedy kiedy wszystko budzi się do życia. Warto jednak wiedzieć, że w tym wiosennym czasie nie tylko ludzie wykazują się wzmożoną chęcią aktywności.

Kleszczowe zapalenie mózgu to wyjątkowo nieprzyjemna choroba, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Jednym ze źródłem infekcji może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza. Okres inkubacji choroby wynosi od 7 do 14 dni. W pierwszej fazie, zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy do złudzenia przypominające grypę. U części osób zakażonych, po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może to skutkować zapaleniem rdzenia kręgowego, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U części  chorych  z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych. To bardzo groźna choroba, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Warto wiedzieć, że:

– nie ma skutecznej ochrony przed ukąszeniem kleszcza,

ale-bo jest też dobra wiadomość-

– szczepienie jest w tej chwili jedynym skutecznym sposobem ochrony przed ciężką chorobą i jej powikłaniami,

Sezonowość zachorowań wiąże się z dwoma okresami aktywności kleszczy: najsilniejszym – wiosenno-letnim i nieco słabszym – jesiennym.

 

Sprawdź i umów się na szczepienie: https://www.polmed.pl/kategorie/szczepienia/szczepionka-przeciw-odkleszczowemu-zapaleniu-opon-i-mozgu-fsme/

 

A później ciesz się przyjemnością płynącą z wiosennych i letnich eskapad!