Infekcje odkleszczowe – genetyczne testy na boreliozę.

 

Jeden na trzy kleszcze jest nosicielem groźnych patogenów odpowiedzialnych za tzw. choroby odkleszczowe – m.in. boreliozę, babeszjozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku ugryzienia nie należy więc zwlekać z wykonaniem specjalistycznych badań, które pozwolą szybko i skutecznie zareagować na rozwijającą się infekcję.

Jednym z takich testów jest badanie samego kleszcza pod kątem obecności patogenów w jego ciele. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, zaleca się wykonanie badań genetycznych techniką Real Time PCR – na podstawie materiału ze zmian skórnych lub – choć rzadziej – z płynów ustrojowych.

Takie badanie jest bardzo korzystne dla pacjenta, zarówno w przypadku, w którym doszło do zakażenia, jak i takiego, w którym kleszcz był „czysty”. W pierwszej sytuacji badanie PCR pomoże lekarzom w szybkim i odpowiednim dobraniu metody leczenia, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych i groźnych powikłań. W drugiej sytuacji badanie potwierdzi zdrowie pacjenta i oszczędzi mu niepotrzebnej terapii antybiotykowej, którą lekarze pierwszego kontaktu zalecają przy większości ukąszeń.

Wszystkie badania Real Time PCR mają charakter informacyjny i nie posiadają statusu badania diagnostycznego.

 

Zakres Pakietu:

Panel Infekcji Odkleszczowych pełny.

Identyfikacja 6 patogenów:

  • Borrelia burgdorferi
  • Babesia divergens
  • Bartonella henselae, Anaplasma

Materiał do badania:

  • krew EDTA

 

Jak to działa ?
1. Zamów i zapłać za wybrany zestaw badań.
2. Pracownik Centrum Medycznego POLMED skontaktuję się z Tobą w celu umówienia terminu i miejsca realizacji usługi.
3. Niektóre z badań możesz wykonać bez wychodzenia z domu – podczas rozmowy konsultant to ustali.
4. Załóż konto na www.polmed.pl – w tym miejscu pojawią się wyniki badań. Zostaniesz również poinformowany mailowo o dostępnym wyniku na Panelu Klienta.

 

Jak realizacja badań samodzielnie w domu:

1. Paczka z zestawem do wykonania badania zostanie wysłana na wskazany adres w formularzu.
2. Należy zapoznać się i popisać całą załączoną dokumentację.
3. Po wykonaniu badania należy zadzwonić pod wskazany w dokumentach numer. Kurier odbierze od Ciebie paczkę i przekażę do analizy.
4. Wyniki badań zostaną przesłane do Ciebie za pośrednictwem poczty tradycyjnej na wskazany adres w formularzu.

Co warto wiedzieć?

Czy do badania trzeba być na czczo? 
Przed wykonaniem badania nie trzeba być na czczo.

Czy można wykonywać badania w trakcie kuracji antybiotykowej?
Każde badanie najlepiej wykonać przed rozpoczęciem antybiotykoterapii. Po zakończeniu kuracji powinno się odczekać około 3-4 tygodnie.
Po jakim czasie od ugryzienia przez kleszcza można wykonać badanie metodą Real Time PCR na obecność DNA bakterii Borrelia burgodrferi?
Badanie metodą Real Time PCR można wykonać już po około 3-4 dniach od momentu ugryzienia przez kleszcza. Największe prawdopodobieństwo wykrycia bakterii we krwi jest w okresie do tygodnia od ugryzienia.
Z jakiego materiału można wykonać badanie metodą Real Time PCR na obecność DNA bakterii Borrelia burgdorferi?
Materiał do badania najlepiej dobrać w zależności od występujących u pacjenta objawów:
•    biopsja skóry w przypadku wstąpienia nietypowej zmiany
•    krew przy świeżym ugryzieniu (min. 48h po ugryzieniu max. do tygodnia)
•    płyn mózgowo rdzeniowy przy podejrzeniu neuroboreliozy
•    płyn stawowy przy dolegliwościach kostno-stawowych

 

Z czego wynika trudność w diagnostyce metodą Real Time PCR w kierunku boreliozy?
Borrelia burgdorferi jest specyficzną bakterią, która w krótkim czasie migruje z krwi do tkanek. Chociaż jest to metoda o wysokiej czułości, musi być spełniony warunek, że bakteria będzie obecna w próbce. Wynik odnosi się do badanej próbki, a nie do całego organizmu. Największe prawdopodobieństwo wykrycia bakterii we krwi występuje w kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza.

 

Po jakim czasie od ugryzienia przez kleszcza można wykonać badanie metodą ELISA, Western blot?
Diagnostykę serologiczną można wykonać po około 3-4 tygodniach od momentu ugryzienia przez kleszcza. W tym czasie powinny pojawić się przeciwciała.

 

Jaka metoda badania w kierunku boreliozy jest najlepsza (najskuteczniejsza)?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych diagnostyka boreliozy powinna być dwustopniowa. W pierwszym etapie należy wykazać obecność swoistych przeciwciał metodą immunologiczną ELISA, a następnie u osób z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy wykonać oznaczenia metodą Western blot, w celu weryfikacji wcześniejszych rezultatów. Negatywny wynik testu nie może wykluczyć infekcji zwłaszcza we wczesnym etapie. Również leczenie antybiotykami może zapobiec powstaniu przeciwciał w ilości umożliwiającej ich wykrycie.
W kilka dniu po ugryzieniu przez kleszcza można wykonać badanie metodą molekularną Real Time PCR polegające na wykrywaniu materiału genetycznego (DNA) bakterii Borrelia burgdorferi. Uzyskanie wyniku pozytywnego oznacza obecność DNA bakterii w badanym materiale, wynik negatywny natomiast interpretuje się jako brak obecności DNA bakterii w badanej próbce, nie zaś w całym organizmie.