„Wygraj z Migreną” 14-18.11.2016

Od 14 do 18 listopada zapraszamy na bezpłatne konsultacje medyczne połączone z testowaniem urządzenia Cefaly – nowej, niefarmakologicznej metody leczenia i prewencji migreny.

Osoby cierpiące na migrenę mówią o niej: „koszmar”, „horror”, „to nie jest życie”, czy „niewyobrażalny ból i wykluczenie”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na migrenę cierpi 11% dorosłej populacji, czyli choroba ta dotyka aż 324 miliony osób na całym świecie.

To także problem milionów Polaków. Szacuje się, że w Polsce na migrenę cierpi co 8 osoba, ale wśród kobiet – aż jedna na cztery. Wiele z nich choruje na przewlekłą migrenę, w której ból głowy występuje przez ponad 15 dni w miesiącu. 3/4 osób cierpiących na migreny to kobiety – migrena dotyka je częściej niż mężczyzn. Niecierpiący na migrenę zaś powinni widzieć, ze napad migreny to nie tylko bardzo silny ból głowy, ale także nudności lub wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, oraz bardzo znaczna czasowa niepełnosprawność, często wykluczająca chorego w trakcie napadu zarówno z aktywności zawodowej, nauki, jak również z normalnego, codziennego życia.Często migrena jest powszechnie postrzegana jako przypadłość, a nie jednostka chorobowa. Traktuje się ją z przymrużeniem oka jako fanaberię, lub wymówkę. Wiele osób żyje z niezdiagnozowaną migreną, ponieważ chorobę często bagatelizuje się, uznając, że to „tylko ból głowy”. Niestety dostęp do ośrodków specjalizujących się w diagnozowaniu i leczeniu bólów głowy w Polsce jest ograniczony, głównie ze względu na ich bardzo małą liczbę. Pomimo, że chorobę tę skutecznie powinni leczyć wszyscy neurolodzy, to jednak często stosowane metody terapii odbiegają od tych najnowocześniejszych, będących już w użyciu w krajach najbardziej rozwiniętych.

Program Społeczno-Edukacyjny „Wygraj z migreną” ma za zadanie nie tylko uświadomić skalę problemu migreny, ale również zwiększyć społeczne zrozumienie dla borykających się z tą chorobą milionów Polaków. Ma uświadamiać cierpiącym na uciążliwe bóle głowy, jak ważna jest diagnostyka, bo to właśnie od niej rozpoczyna się skuteczne leczenie. Wreszcie, ma zwiększyć szansę cierpiących na migrenę na normalne życie, edukując, jak skutecznie zwalczać ból i zapobiegać kolejnym atakom choroby.

Istnieje wiele leków, które stosowane doraźnie w napadzie migreny przynoszą bardzo szybko ulgę, jak również często szybkie ustąpienie bólu, a także liczne kuracje profilaktyczne, w których leki przyjmowane codziennie znacząco zmniejszają liczbę bólów głowy w miesiącu. Należy także wiedzieć, że istnieje również niefarmakologiczna metoda leczenia migreny, o której wciąż
w Polsce mówi się niewiele, a która może być skuteczną metodą terapii, nie obarczoną ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych, jak to czasem ma miejsce przy terapiach za pomocą leków. To nadzieja dla osób, u których farmakoterapia okazała się być nieskuteczna lub z różnych powodów nie mogą jej stosować. Chcemy, by dyskusja na ten temat zatoczyła szersze kręgi, by wiedza ta dotarła zarówno do pacjentów, jak i lekarzy.

Celem Programu jest pokazanie możliwości życia bez piętna, bez lęku i bólu. Najważniejsze, byśmy zrozumieli, że z migreną można wygrać i nie pozwolić jej wykluczyć się z normalnego  funkcjonowania w życiu! Nasz Program inicjujemy Tygodniem „Wygraj z migreną”, który odbędzie się w dniach 14-18 listopada 2016 roku.

Jak wygrać z migreną?

Częste i silne bóle głowy, migrena i stres potrafią skutecznie zaburzyć nasze normalne, codzienne funkcjonowanie. Atak migreny może trwać nawet 72 godziny bez przerwy i powtarzać się kilka razy w miesiącu. To bardzo uciążliwe schorzenie, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Od niedawna pacjenci cierpiący na uporczywe migrenowe bóle głowy mają alternatywę – urządzenie CEFALY, które skutecznie może zastąpić leki, zwłaszcza mało skuteczne lub źle tolerowane, oraz zdecydowanie zmniejszyć zużycie doraźnych leków przeciwbólowych.

Metoda stymulacji gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego za pomocą urządzenia CEFALY jest bardzo bezpieczną metodą zapobiegania i leczenia migreny, ponieważ praktycznie nie daje żadnych efektów ubocznych. Pozwala ono zapobiegać atakom migreny, a nawet niwelować pojawiające się bóle. Można ją stosować w każdych warunkach.

Cefaly zostało zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), jest rekomendowane przez  brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Oceny Technologii Medycznych (NICE – National Institute for Health and Care Excellence) oraz uzyskało rekomendację Polskiego Towarzystwa Bolów Głowy.

Do kogo skierowany jest Program?

Program skierowany jest do:

Osób cierpiących na migrenę, u których choroba ta została już zdiagnozowana – z historią leczenia tej dolegliwości, z różnych powodów poszukujące innej niż farmakoterapia metody leczenia (brak skuteczności, częste i poważne skutki uboczne, niemożność stosowania farmakoterapii w ogóle np. ze względu na ciążę, cierpiące na wtórne bóle głowy wywołane częstym przyjmowaniem środków przeciwbólowych itp.).

Osób cierpiących na przewlekłe bóle głowy, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane,
a którym Program pomoże pozwolić postawić właściwą diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie.

Ogółu społeczeństwa, któremu Program ma pomóc zrozumieć, co czują osoby cierpiące na migrenę (nasi bliscy, przyjaciele, znajomi z pracy…), uświadomić, jak poważna
i wykluczająca z życia jest to dolegliwość, jak traktować osoby cierpiące na migrenę i dlaczego potrzebne jest im wsparcie.

Lekarzy i personelu medycznego, wśród których Program ma zwiększyć świadomość istnienia najnowszych osiągnięć nauki i technologii w skutecznym zapobieganiu oraz leczeniu migreny.

 Co robimy w ramach Programu?

Inicjujemy debatę publiczną nt. migreny: ogromnej częstości jej występowania
w społeczeństwie, skutkach społecznych choroby, w tym niebagatelnych kosztów dla gospodarki i budżetu państwa, alternatywnych w stosunku do farmakoterapii metod jej leczenia. Do debaty zachęcamy prasę, telewizję, radio, media cyfrowe i społecznościowe.

Bezpłatne konsultacje w Centrum Medycznym POLMED:

W Centrum Medycznym POLMED organizujemy tydzień bezpłatnych konsultacji „Wygraj z Migreną” w dniach 14-18 listopada 2016 roku, dla osób cierpiących na przewlekłe, napadowe bóle głowy, a także testowania urządzenia CEFALY w wybranych klinikach:

Centrum Medyczne POLMED, ul. Grzybowska 61 (Platinum Towers Wieża A), Warszawa (zapisy pod nr tel: 605-204-775; 661-019-819)

Centrum Medyczne POLMED, ul. Wołoska 16 (Mokotów Box), Warszawa, (zapisy pod nr tel: 22 278 71 20 (21, 22))

Dodaj komentarz